Horúčky sú pre každú mamu náročné. Či už ste prvorodičkou alebo ostrieľanou maminou, choroba vášho drobca vám dá poriadne zabrať. Mať strach z horúčky vášho bábätka je prirodzené. Avšak, jediný problém, ktorý môže nastať je, že teplotu neodmeriate správne. Aj preto vám prinášame tento článok.
Dnes sa s vami podelíme o to, ako správne odmerať teplotu vášmu bábätku. Vysvetlíme si rôzne metódy pre deti v rôznom veku.
Ktorý teplomer je najvhodnejší?
Nalepovacie teplomery
Pravdou je, že choré dieťa pravdepodobne neakceptuje klasický teplomer. Sú nepohodlné a môžu byť odstrašujúce. A práve preto sú pre deti vhodné naše nalepovacie teplomery FeverMates. Sú k dispozícií v rôznych tvaroch a prevedeniach. Sú zábavné a farebné, a preto vašim deťom nebude vadiť, že ich musia nosiť cez deň aj v noci. Po aplikácii monitorujú teplotu až 48 hodín. Sú bez latexu a najmä – sú hypoalergénne.
Klasické digitálne teplomery
Digitálny teplomer poskytuje rýchle a presné meranie teploty. Navyše, sú dostupné v akejkoľvek lekárni.
Elektronické ušné teplomery
Tieto teplomery sú pre deti staršie ako 6 mesiacov. Špičku teplomeru vložíte dieťaťu do ucha a meriate. Fungujú na základe tepelných vĺn, ktoré vychádzajú z ušného bubienka.
Ako merať teplotu v závislosti od veku dieťaťa?
Existujú určité metódy merania teploty, ktoré sú vhodné iba pre deti určitého veku. To znamená, že je na rodičoch, ktorý teplomer a aký postup si vyberú.
Z tohto dôvodu sme vymysleli FeverMates nalepovacie teplomery – vhodné pre všetky vekové kategórie. Zároveň nemusíte riešiť, ktorý teplomer použijete.
Používate klasický digitálny teplomer? Ako ho používať správne?
3 a viac mesiacov
Pomocou digitálneho teplomera získavame rektálnu teplotu. Z nameranej hodnoty je potrebné odrátať 0,5 stupňa. Proces je naozaj jednoduchý. Najprv je potrebné teplomer umyť mydlovou vodou, potom navlhčiť špičku teplomera, napr. vazelínou. Dieťa uložte na bruško na rovný a pevný povrch. Jednou rukou držte dieťa a druhou vložte teplomer do rektálneho otvoru. Uistite sa, či je špička správne zasunutá. Táto poloha je prirodzene nepohodlná, a preto budete pravdepodobne musieť svoje dieťa upokojiť.
6 mesiacov až 4 roky
V tejto vekovej kategórii môžete stále používať rektálne meranie teploty pomocou digitálneho teplomera. Keď majú deti 6 mesiacov, môžete využiť ušný teplomer.
Po 6. mesiaci môžete merať axilárnu teplotu (pod pazuchou). I keď táto metóda je v tejto vekovej kategórií už v poriadku, nemusí byť vždy taká presná ako rektálna alebo typanická hodnota (ušná).
Pri meraní axilárnej teploty vytiahnite dieťatku tričko a umiestnite teplomer do podpazušia. Ruku je lepšie zložiť cez hruď, ako ju nechať voľne visieť. Po ukončení merania vyberte teplomer a prečítajte nameranú hodnotu.
4 roky a staršie
Keď vaše dieťa dosiahne 4 roky, už nie ste viac obmedzený na rektálne hodnoty pomocou digitálneho teplomera. Teraz môžete teplotu merať už aj ústne.
Ak budete teplotu merať týmto spôsobom, tak vždy počkajte 20 až 30 minút po tom, ako vaše dieťa prestalo jesť alebo piť. Pred vložením teplomera pod jazyk sa uistite , že v ústach nie je jedlo, žuvačka ani cukrík.
Dieťatku povedzte, aby okolo špičky teplomera zavrelo pery (nehrýzlo ho) a držalo ich zatvorené. Kým teplomer meria teplotu, nemalo by rozprávať a malo by dýchať iba nosom. Majte na pamäti, že aj keď táto metóda môže byť pohodlnejšia, tak je presná iba v tom prípade, že vaše dieťa bude spolupracovať a teplomer bude po celú dobu správne umiestnený. Ak vaše dieťa kašle alebo má upchatý nos, môže byť pre neho náročné udržať zatvorené ústa.
Aké sú vaše skúsenosti s používaním rôznych typov teplomerov? Podeľte sa o svoje rady s ostatnými.