Uncategorized @sk

Ako dávkovať lieky proti horúčke?

S horším počasím sa zvyšuje aj pravdepodobnosť chorôb u tých najmenších. Tie sú často sprevádzané aj zvýšenou teplotou či dokonca horúčkou. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré s týmto problémom bojujú. Treba však vedieť, ako ich správne dávkovať.

Ako sa zachovať, keď má dieťa horúčku?

  • teplotu merajte kvalitným teplomerom,
  • zachovajte pokoj,
  • s liekmi treba pracovať opatrne,
  • verte lekárom, nie internetu.

Netreba robiť paniku

Najmä čerství rodičia majú z prvej horúčky svojho dieťatka veľké obavy. Prvé príznaky skutočne netreba podceňovať, zároveň je však potrebné zachovať chladnú hlavu. Nie každý výkyv teploty totiž znamená príznak nejakej choroby. Netreba tak do dieťatka sypať lieky okamžite ako teplota vystúpi nad 37 °C. Odborníci sa zhodujú, že pokiaľ teplota nie je nad

38 °C je potrebné počkať. Horúčku má dieťa až v čase, kedy jeho teplota vystúpi nad túto hranicu. Pokiaľ je vyššia ako 41 °C, tak ide o vážny problém, ktorý doma nemusíte zvládnuť vyriešiť. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Iná situácia je však pri novorodencoch. V takýchto prípadoch môže byť riziko už teplota nad 37 °C a je potrebné radiť sa o každom kroku s lekárom. Ten najlepšie určí, aký spôsob na zníženie teploty zvoliť.

Nie vždy sú lieky potrebné

Pokiaľ je teplota u starších detí len zvýšená, netreba robiť paniku. Je to totiž pomerne bežné, dieťa môže byť rozhorúčené po zvýšenej telesnej námahe alebo po teplom kúpeli. Pokiaľ sa však teplota do niekoľkých hodín neupraví, treba zbystriť pozornosť.  Ďalšími príznakmi prichádzajúcej choroby môže byť červená tvár, znížené množstvo energie a lesklé oči.

Dieťaťu nastavte pokojný režim, uložte ho do postele a podávajte mu väčšie množstvo tekutín. Mali by ste tiež častejšie vetrať, dieťa obliecť do pohodlného oblečenia a poriadne ho prikryť. Práve odpočinok a pohodlie môže zlepšiť priebeh ochorenia.

Dôležitý je vek aj váha

Pokiaľ však zvýšená teplota u dieťaťa pretrváva alebo je už v štádiu horúčky, je potrebné nasadiť lieky. Tie by vám mal predpísať alebo odporučiť lekár po tom, ako dieťa vyšetrí. Aké množstvo liekov dieťaťu dávkovať sa líši od jeho veku aj váhy. Na našom trhu je niekoľko liekov, ktoré obsahujú buď účinnú látku Paracetamol alebo Ibuprofen. Ibuprofen sa nepodáva deťom do troch mesiacov. Deťom do 6 mesiacov výnimočne, použitie tohto liečiva vtedy konzultujte s lekárom alebo lekárkou. Zaberá rýchlejšie ako Paracetamol, ten však v tele pôsobí dlhšie. Oba lieky môžete dávkovať maximálne 4x denne, Ibuprofen každých 6 – 8 hodín a Paracetamol každých 4 – 6 hodín. Dôležité je však najmä množstvo, ktoré môžete dieťaťu v jednej dávke podať. Minimálne množstvo nájdete v príbalovom letáku: pokiaľ u vášho dieťaťa tento liek nezaberá, môžete dávku jemne zvýšiť. Pokiaľ by bol stav dieťaťa skutočne zlý, môžete mu liek podať aj každé 3 hodiny. Malo by však ísť len o výnimočné prípady.

Chvíľu to trvá

K znižovaniu teploty u dieťaťa treba pristupovať trpezlivo a neočakávať okamžité výsledky. Chvíľu totiž trvá, kým lieky a zaberú. Paracetamol môže zaberať až po trištvrte hodine, netreba tak mať zbytočné obavy. Zdravotný stav dieťaťa tiež netreba sledovať len podľa čísel na teplomere. Je tiež dôležité, ako sa dieťa cíti, či má dostatok energie, či začína byť živšie a jeho správanie sa vracia do normálu.

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín