Uncategorized

Ako znížiť vysokú teplotu u detí

Vysoká teplota je zvyčajne príznakom ochorenia. Ide o obranný mechanizmus v tele, a preto nie je nevyhnutné sa jej za každú cenu zbaviť. Teplotu do 38 °C nie je potrebné znižovať. Ako však znížiť horúčku u detí, ak stúpne nad túto hranicu?

Ako znížiť horúčku u detí?

Hydratujte a zabráňte dehydratácii dieťaťa. Počas dňa mu podávajte malé množstvá vody, riedenej ovocnej šťavy alebo čaju.

Pri teplote nad 38°C podávame lieky na znižovanie teploty. Ich účinnou látkou je  paracetamol (napr. Panadol alebo Paralen). Liek podávame len v prípade, že dieťa má horúčku. Nepodávame ho pravidelne ani preventívne.

Liek dávame v intervale 6 až 8 hodín. Ak horúčka u dieťaťa ustúpi a dieťa má teplotu do 38°C, nie je potrebné podávať ďalší liek. Po dohode s lekárom je možné kombinovať rektálne čipky a sirupy.

Môže sa stať, že horúčka klesne po podaní lieku a neskôr opäť stúpne nad 38°C. V tomto prípade je potrebné podať liek s nejakou inou účinnou látkou (napr. Ibuprofen).

Pri teplote nad 39°C využijeme aj možnosti ochladzovania. Prvou možnosťou je aplikácia studených zábalov.  Prikladáme ich na hrudník alebo na celé telo dieťaťa. Druhou možnosťou je potieranie vlhkou, resp. chladnou handričkou. Dieťa potierame celé – telo, hlavu, dolné aj horné končatiny. Približne každých 10 až 15 minút. Handrička veľmi rýchlo schne, a preto je potrebné ju opakovane namočiť.

Jednou z ďalších možností je použitie chladiacich náplastí. Výhodou týchto náplastí je, že ich môžete použiť ako chladivý obklad pri bodnutí hmyzom alebo pri rôznych opuchoch.  Chladivé náplaste nemusíte skladovať v chladničke.

Zvýšenú teplotu dieťaťa je dôležité sledovať. Pri vysokej teplote môžu deti dostať febrilné kŕče, a vtedy je nevyhnutné vyhľadať rýchlu zdravotnú pomoc.

Kedy vyhľadať pomoc lekára?

  • pri opakovanom vracaní,
  • v prípade, že dieťa nereaguje na bežné oslovovanie,
  • výrazne chladné končatiny,
  • teplota nad 38,5 °C, ktorá je pretrvávajúca,
  • stuhnutá šija,
  • poruchy hybnosti alebo akékoľvek iné bolesti,
  • febrilné kŕče,
  • ak ste znepokojení jeho stavom.

Vysoká teplota a choroba vedia deti poriadne potrápiť. Ak máte svoje finty na zníženie teploty, napíšte ich do komentára pod článkom.

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín