Uncategorized @sk

Čo je potrebné zariadiť hneď po pôrode

S novou životnou rolou prichádzajú aj isté nové povinnosti. Ich dôležitosť sa samozrejme líši. Čo je potrebné zariadiť hneď po pôrode? To je otázka, ktorú by sme budúcim mamičkám radi zodpovedali. Aby to mohli mať dopredu spísané a nemuseli sa trápiť ešte aj týmto.

Rodný list

Celý proces začína na matrike, kde vám na základe Hlásenia o narodení dieťaťa vydajú rodný list dieťatka. Narodenie nahlasuje priamo nemocnica, no na matriku s hlásením musíte prísť už vy. Rodný list môže vybaviť aj otec dieťaťa a taktiež sa podpisuje prehlásenie o mene dieťaťa. Z rodného listu si spravte aspoň 2 kópie, ktoré v budúcnosti budete ešte určite potrebovať. Hoci, niektoré novšie zákony hovoria, že vám stačí aj neoverená kópia, to si prípadne ešte overte podľa príslušného úradu.

Prepúšťacia správu a pediater

Prepúšťaciu správu dostanete v pôrodnici. So správou zájdete v prvý pracovný deň ku pediatrovi, ktorého ste pre svoje dieťatko vybrali. Neskôr (po ukončení šestonedelia) s prepúšťacou správou zájdete aj ku svojmu gynekológovi.

Trvalý pobyt dieťatka a cestovný pas

Ak sa dieťa narodilo na Slovensku, tak sa trvalý pobyt pre dieťatko zaeviduje automaticky podľa trvalého bydliska matky. Avšak, ak sa dieťa narodilo mimo Slovenska, tak je potrebné tento pobyt nahlásiť na príslušnej ohlasovni pobytu.

Ak plánujete s dieťatkom v budúcnosti cestovať, tak mu vybavte aj cestovný pas. Ten musí mať aj dieťa do 5 rokov. Na vybavenie pasu budete potrebovať:

  • rodný list,
  • váš OP alebo pas,
  • správny poplatok.

Vybaviť pas môže ktorýkoľvek z rodičov, aj v prípade, že nie ste zosobášení.

Zdravotná a sociálna poisťovňa

Rovnako by ste mali informovať svojho zamestnávateľa o novom prírastku (treba mu taktiež poslať kópiu rodného listu). Potrebné bude aj prihlásenie do zdravotnej a sociálnej poisťovne. V zdravotnej poisťovni vybavíte preukaz poistenca pre vaše dieťatko.

Žiadosti o príspevky

Na úrade práce, soc. vecí a rodiny budete podávať žiadosti o rôzne peňažné príspevky – príspevok pri narodení dieťaťa a prídavok na dieťa. Dokonca, niektoré samosprávy majú aj svoje vlastné peňažné príspevky na dieťa, tak to si overte, ako to má vaša samospráva či obec.

Daňové bonusy a poplatky

K narodeniu dieťatka sa viažu aj rôzne poplatky. Konkrétne ide o:

  • poplatok za komunálny odpad,
  • nájomné.

Okrem poplatkov získate „na oplátku“ možnosť získať daňový bonus. Ten môže získať jeden z rodičov.

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín