Uncategorized @sk

Meranie teploty bábätkám a malým deťom

Správne odmerať teplotu dieťatka je náročné. A to nielen pre prvorodičky. Meranie teploty bábätkám je komplikovanejšie ako meranie teploty dospelému človeku. Na trhu existuje množstvo teplomerov, pretože ich vývoj neustále napreduje. V tomto článku si povieme, aký používať a ako merať teplotu deťom v rôznom veku.

Spôsob merania teploty u detí závisí najmä od ich veku:

0 – 3 mesiace

Teplotu najlepšie odmeriame v konečníku digitálnym teplomerom. Pri meraní teploty týmto spôsobom nezabudnite odrátať 0,5 stupňa. Výskumy poukazujú aj na to, že presné meranie môžeme dosiahnuť aj čelovým teplomerom, ale pri meraní musí byť zachytená spánková tepna, pretože inak bude výsledok klamlivý.

3 mesiace – 4 roky

Na meranie rektálnej teploty používame v tomto veku naďalej digitálny teplomer. Opäť je potrebné odrátať 0,5 stupňa. Rovnako aj tu platí, že sa môže využívať čelový tepnový teplomer. Neskôr môžeme začať využívať aj digitálny teplomer na meranie teploty v podpazuší dieťaťa.

Teplomer a ruku dieťatka je vždy nevyhnutné pridržať. Deti sú neposedné a netrpezlivé, a preto im treba pomôcť. Je to dôležité pre správne odmeranie teploty. Od šiestich mesiacov môžeme používať aj digitálny ušný teplomer.

Väčšina pediatrov sa zhoduje na tom, že najpresnejšie je meranie teploty v konečníku dieťatka. Môže to byť nepríjemné, ale trvá to iba chvíľku, takže to zvládnu.

4 roky – viac

Deťom, ktoré majú viac ako 4 roky môžeme začať merať teplotu aj pod jazykom. V tejto vekovej kategórií je najčastejším spôsobom meranie pomocou digitálneho teplomera v podpazuší alebo tiež čelovým teplomerom.

Kedy má dieťa zvýšenú teplotu alebo horúčku?

  • ak ste rektálnym, ušným alebo tepnovým teplomerom namerali dieťaťu 38°C a viac stupňov,
  • ak ste v ústach namerali teplo 37,8°C a viac stupňov,
  • ak ste v podpazuší namerali 37,2°C a viac stupňov.

Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli. Ak máte mamičkovské vychytávky pri meraní teploty, napíšte ich do komentárov pod týmto článkom.

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín