Uncategorized @sk

Spánkom proti chorobám

Spánok je nevyhnutná ľudská potreba, ktorá ovplyvňuje naše zdravie a život oveľa viac, ako si uvedomujeme. V dnešnej hektickej dobe mu neprikladáme takú váhu, akú by sme mali. Čo je však horšie, často nebudujeme správne návyky ani u detí. Môžeme im tým však spôsobiť množstvo problémov. Aké?

Obezita, zlý rast aj horšia pamäť

Nedostatok spánku môže mať veľmi zlé dôsledky. Výskumy ukazujú, že hneď niekoľko problémov môžeme pripísať zlým spánkovým návykom. Deti, ktoré nemajú od detstva dostatok spánku, nemusia dosiahnuť svoj úplný rastový potenciál. Rovnako je tiež preukázané, že množstvo obéznych detí malo problémy so spánkom. Výskumy tiež ukazujú, že deti, ktoré sa v noci lepšie vyspia, si cez deň dokážu zapamätať viac vecí, sú učenlivejšie a pozornejšie. Spánok má tiež výrazný vplyv na imunitu, čím pomáha predchádzať množstvu chorôb.

Na čo nesmiete zabudnúť:

Správne načasovanie je základ

Každé dieťatko je jedinečné a vyžaduje si tak aj jedinečný prístup. Sú rodičia, ktorí sa s uspávaním svojich ratolestí trápia aj niekoľko hodín. Deti s nimi bojujú, plačú alebo sa po niekoľkých minútach zobúdzajú a nechcú spať.  Dôvodom môže byť zlé načasovanie – dieťa sa po poobedňajšom spánku zobudilo príliš neskoro, nevybilo si dostatok energie alebo ho išlo spať príliš skoro. Vyskúšajte jeho režim trochu zmeniť. Ak je to možné, posuňte jeho poobedňajší spánok alebo ho dajte večer spať o hodinku neskôr.

K spánku sa treba dopracovať

Nikto z nás nedokáže zaspať len tak z ničoho nič. Aktivity dieťaťa je potrebné prispôsobiť tak, aby samé pochopili, že je čas ísť do postieľky. Nechajte ich dokončiť hru a povedzte im, že o chvíľu bude čas ísť spať. Z aktívnych hier ho presmerujte na pokojné aktivity. Napríklad s ním zaparkujte autíčka do garáže alebo uložte bábiky spať. 

Niečo ich môže rušiť

Zlý spánok vášho dieťatka môže zapríčiňovať celý rad faktorov. Ešte predtým, ako navštívite lekára, skúste zistiť, či chybu neviete nájsť aj vy sami. Pokiaľ dieťa nemôže zaspať, na vine môžu byť aj rušivé elementy v jeho izbe. Vyrušovať ho môže zvuk z ulice, ale aj televízia z vedľajšej izby či prílišné ticho. Dieťa často nedokáže zaspať len tak samo od seba. Práve preto naše staré mamy čítali deťom rozprávky, hovorili im príbehy alebo im spievali. Takéto zaspávanie je pre deti veľmi príjemné. Pokiaľ deťom čítať rozprávky nemôžete alebo nechcete, zakúpte si kvalitnú audioknihu, ktorú im pred zaspávaním pustíte. Nielenže im tak zabezpečíte lepšie zaspávanie, môžete im aj pomôcť ku krajším snom.

Energiu si deti musia vybiť

Dôvodom, prečo sa deťom večer nedarí zaspať môže byť aj fakt, že si cez deň nevybili energiu dostatočne. Nenúťte ich neustále sedieť za úlohami a už vôbec nedovoľte, aby celé dni sedeli za televíziou. Zoberte ich na ihrisko, na výlet alebo ich prihláste na športový krúžok.

Aj deti môžu pociťovať stres

Nielen dospelí ľudia môžu mať ťažký deň. Aj vaše dieťa môže mať za sebou náročné situácie. Mohlo sa pohádať s kamarátom v škole, niečo mu nevyšlo alebo malo len zlý deň, tak, ako mávame my všetci. Určite pomôže, keď sa ho spýtate, čo ho strápi. Skúste mu spraviť relaxačnú masáž, pošepkajte mu niečo pekné a podporte ho.

Na oddych sa musí tešiť

Množstvo detí sa do postieľky neteší. Dôvody môžu byť rôzne – ťažko sa mu zaspáva alebo má so spánkom spojené zlé spomienky. Pokúste sa z jeho postieľky vytvoriť miesto, kde sa bude cítiť príjemne. Vyberte spoločne posteľné prádlo a dovoľte mu spávať s obľúbenou hračkou. Pred spaním mu povedzte, na čo sa môže nasledujúci deň tešiť.

Spánkové problémy netreba podceniť

Pokiaľ problémy so spánkom vášho dieťaťa pretrvávajú a neviete si rady, navštívte lekára. Môže totiž ísť len o samotný príznak nejakej poruchy. Výskumy ukazujú, že napríklad deti trpiace ADHD majú často problémy zaspať. Možností je však oveľa viac – trpieť námesačnosťou, zlými snami či nejakou formou psychického problému. Netreba však podliehať panike, deti vo veku 3 – 4 rokov majú problémy so zaspávaním pomerne bežne. Skúste spolu s nimi prísť na to, ako sa na spánok tešiť.

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín