Uncategorized @sk

Vysoká horúčka a febrilné kŕče u detí

Vysoká horúčka u detí môže byť desivá. Mnohí z nás sa bojíme, že sa nám vymkne spod kontroly. Mali by ste sa preto snažiť riešiť už aj zvýšenú teplotu. Nie vždy je to však možné a pri komplikovanejšej chorobe môžu horúčky trvať až niekoľko dní. Práve vtedy sa môžu objaviť febrilné kŕče, na ktoré by ste mali byť pripravení.

Čo sú vlastne febrilné kŕče?

Febrilné kŕče sa objavujú u detí od 6. mesiacov do 3. rokov. Zriedkavo nimi môžu trpieť aj staršie deti. Zvyknú sa objaviť pri vzostupe teploty, najmä pri horúčke, ktorá trvá už niekoľko dní. Dieťa je pri nich napnuté, vyskytujú sa však aj zášklby svalov. V štandardom prípade trvajú len niekoľko sekúnd, maximálne 15 minút. Komplikované febrilné kŕče môžu trvať dlhšie. Ak vaše dieťa raz bude mať kŕče, je vyššia pravdepodobnosť, že sa budú opakovať.

Ako sa febrilné kŕče prejavujú?

Febrilné kŕče môžu navonok pripomenúť epileptický záchvat. Dieťa je pri nich napnuté ako luk alebo má zášklby svalov celého tela, prípadne len častí tela alebo tváre.

Počas tohto stavu môže dokonca upadnúť do bezvedomia. Objavujú sa tiež vyvrátené oči, neprítomný pohľad a bledá až modrastá tvár. Tieto znaky sú prejavom prudkého vzostupu horúčky.

Čo robiť, keď vaše dieťatko má febrilné kŕče?

Zachovajte pokoj

Pokiaľ k tomuto stavu u dieťaťa príde, rodičia zvyknú panikáriť. Niet sa čomu čudovať, na prvý pohľad ide o veľmi desivé prejavy choroby. Treba však zachovať pokoj. Do pár minút býva väčšinou po všetkom.

Namiesto paniky by ste mali okamžite pokojne zakročiť a snažiť sa problém vyriešiť. Prvým krokom by malo byť zmeranie horúčky. Pokiaľ vystúpi nad 38 °C, okamžite podajte antipyretikum do konečníka. Teplotu treba sledovať aj počas najbližších hodín, dobrou pomôckou pre vás môže byť nálepkový teplomer, ktorý meria teplotu až 48 hodín. Pri znižovaní teploty liekmi si dávajte pozor na dávkovanie.

Teplotu je potrebné zraziť

Ak je teplota vyššia ako 39 °C, je potrebné ochladzovať dieťa a skúsiť mu tak znížiť teplotu. Pokiaľ vám pediater predpísal injekciu Diazepamu, použite ju v tejto fáze. Dieťa určite nenúťte prehĺtať tabletky či kvapky, ani mu nedávajte piť. V stave prebiehajúcich kŕčov by ste mu mohli ublížiť. Zášklby tela sa nesnažte tlmiť silou, naopak, doprajte dieťatku dostatok priestoru.

Horúčku môžete znižovať aj studenými zábalmi. Postupovať však treba opatrne. Dobrou pomôckou sú chladiace náplaste pre deti. Po podaní lieku a ochladení by sa malo dieťa pomaly preberať. Pokiaľ sa to však nestane, je nutné vyhľadať lekársku pomoc okamžite. Teplota by mala za normálnych okolností začať u dieťaťa postupne klesať. Sledujte ju a pre istotu aj zaznamenávajte.

Pozor na komplikácie

Pozorovať by ste tiež mali dych. Dieťa by malo dýchať normálne, pokiaľ však prestane a začne modrať, musíte mu podať prvú pomoc. Okamžite zavolajte pohotovosť.

Ak kŕče neustupujú ani po 15. minútach a sú asymetrické, označujú sa za komplikované. Vtedy nemusí ísť o akútny stav, ale o prejav neurologického ochorenia. Preto po prejavoch febrilných kŕčov preventívne vyhľadajte lekára, ktorý preverí, či nejde o prejav epilepsie alebo iného ochorenia mozgu.

Kŕče sa môžu vrátiť

Počas znižovania horúčky u detí by ste si mali dať pozor na niekoľko vecí. Detí sprchujte a ochladzujte vlažnou, rozhodne nie studenou vodou. Kŕče sa nesnažte stmiť silou, naopak, dieťa uložte tam, kde bude mať veľa priestoru.

Pokiaľ sa kŕče objavia počas 1. roka života, je vyššia pravdepodobnosť, že sa budú opakovať. Je preto potrebné intenzívnejšie sledovať svoje dieťa. Opakované nezvládnuté febrilné kŕče môžu mať súvislosť so vznikom epilepsie.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Po tom, čo vaše dieťa prekoná febrilné kŕče, navštívte pediatra. Ten preverí, či je s vašim drobcom všetko v poriadku. Zrejme vám tiež predpíše injekciu Diazepamu, ktorá vám pomôže v prípade, že sa situácia zopakuje.   

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín