Uncategorized @sk

Horúčka – ako správne aplikovať studený zábal?

Vysoká horúčka u detí môže byť veľmi nebezpečná. Každého rodiča vydesí. O to viac, keď sa objaví u tých najmenších. Po ruke treba mať dobrý teplomer a vhodné lieky. Prvú pomoc vždy podáva rodič, mali by ste preto byť pripravení. Čo je horúčka a ako správne aplikovať studený zábal?

Čo je horúčka a kedy je pre vaše dieťatko už nebezpečná?

Horúčka je sprievodným javom ochorenia. Organizmus sa týmto spôsobom bráni pred infekčným ochorením. Zvýšená teplota však môže byť aj prejavom prílišnej únavy alebo vyčerpania. U detí sa zvykne objavovať nielen pri chorobách, ale aj po náročnom dni plnom hier. Tiež môže sprevádzať rast zúbkov. Na telesnú teplotu vplýva aj okolité prostredie – teplota vonku či v dome.

Predtým, ako sa začnete báť prichádzajúcej choroby by ste mali vylúčiť všetky menej nebezpečné možnosti. Teplotu merajte opätovne a pokiaľ ani po upokojení dieťaťa neklesá, zrejme ide o prejav ochorenia. Práve vtedy by ste mali spozornieť.

Aký je rozdiel medzi zvýšenou teplotou a horúčkou?

Normálna teplota u detí by sa mala pohybovať medzi 36 – 37 °C. Pokiaľ je teplota vyššia, no nepresiahne 38 °C, hovoríme o zvýšenej teplote. O horúčku ide, keď sa teplota dieťaťa pohybuje v rozmedzí 38 – 39 °C. Pokiaľ teplota vystúpi nad 39 °C, ide o hyperpyrexiu, teda o veľmi vysokú teplotu. V takomto prípade okamžite vyhľadajte pomoc lekára.

Pri najmenších sa treba mať na pozore už pri zvýšenej teplote. Svoje dieťatko sledujte a pravidelne mu merajte teplotu. Výbornou pomôckou je nálepkový teplomer, ktorý nalepíte a teplotu monitoruje až 48 hodín.

Zvýšená teplota môže byť u detí prejavom dehydratácie. Prvým krokom by tak malo byť podanie tekutín, najlepšie vody alebo nesladeného čaju. Pri novorodencoch je dôležité častejšie kojiť. Neodporúča sa nechať dieťa „vypotiť“, práve naopak. Oblečte mu len ľahšie pyžamko a uložte ho tak, aby malo pokoj a dostatok  priestoru. Vysokú horúčku totiž môžu sprevádzať aj febrilné kŕče.

Ak teplota stále neklesá – zrazte ju. V domácej lekárničke vám nesmú chýbať vhodné lieky. Dávajte si pozor na správne dávkovanie a výber liekov. Ak je to potrebné, aplikujte studený zábal.

Ako správne aplikovať studený zábal pri horúčke?

Studený zábal by ste mali aplikovať v prípade, že je teplota vyššia ako 38,5 °C a neklesá ani po užití liekov. Pri mladších deťoch sa odporúča pristúpiť k zrážaniu teploty už pri teplote 38°C. Zábal však nie je vhodný pre deti, ktoré majú pri horúčke studené nohy a ruky.

Na studený zábal potrebujete uterák a vlažnú vodu, pričom uterák dôkladne vyžmýkajte.   Následne doň opatrne zabaľte vyzlečené dieťa. Pri malých deťoch postačuje ochladzovať hrudník, tie väčšie môžete zabaliť celé. Vlhký uterák prekryte suchým, určite však nie perinou. Samotný zábal by mal trvať približne 5 – 8 minút. Niektorí ľudia dieťa do uteráka nebalia, iba ho ním potierajú.

Keď sa uterák oteplí, môžete postup zopakovať. Pokiaľ sa dieťa upokojí a jeho stav sa stabilizuje, môžete so zábalmi prestať. Úľava by sa mala dostaviť už do niekoľko desiatok minút. Aj počas zábalu podávajte vášmu dieťatku tekutiny. Po tom, čo so zrážaním teploty skončíte, uložte dieťa do postele. Spánok a oddych sú pri boji s chorobou veľmi dôležité.

Prečo využívať chladivé náplasti Stuďo ako studený zábal?

Výborným pomocníkom v boji proti zvýšenej teplotenáplasti Stuďo. Tie ľahko priľnú k čelu dieťatka a vydržia ho chladiť až 8 hodín. Mali by sa stať pevnou súčasťou vašej domácej lekárničky. Ich najväčšou výhodou je, že si ich môžete so sebou vziať prakticky kamkoľvek. Pokiaľ teda vaše dieťatko náhle ochorie na dovolenke či na výlete, viete mu okamžite pomôcť.

Zvýšená teplota a horúčka nie sú chorobou, ale príznakom. Ak horúčka u dieťaťa trvá viac ako 24 hodín a neklesá, obráťte sa na odbornú lekársku pomoc.

Majte teplotu vášho dieťatka pod kontrolou

Chladiace náplaste FeverMates 6 ks

7,90 
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery 8 ks + Chladiace náplaste 6 ks

Original price was: 16,80 €.Current price is: 15,00 €.
Dočasne nedostupné
Odosielame po 15.1.2024

Nálepkové teplomery FeverMates 8 ks

8,90 
Na sklade
Odosielame do 24 hodín